You Get What You Pay For -- Part II

In Part I of You Get What You Pay For, I argued that cost should not be an excuse for not eating what you believe are the healthiest foods on the planet. In a nutshell, the argument was that if you truly wanted certain things in your life, you would make the sacrifices necessary to make sure they are in your life. 

Now on to part II ...

In my experience in my own life and the people's lives around me, if you really want something, you’ll usually do whatever it takes within reason to get it -- and make any sacrifices you need to make.

I probably spend 150 dollars a month on grass fed meat and bones for soup stock. But let’s say I spent 200 a month.

For a family of four that’s $6.67 per day on food. Which breaks down to $1.67 per person each day. Which breaks down to $0.55 per meal per person per day.

And THAT’S too expensive??? Really??!! $2.25 per meal for your family on healthy, grass fed meats and soup stock? That’s per MEAL...TOTAL. You can’t go to McDonald’s and feed four people for less than $15.00.

But that’s just on meat. What about the rest of your food? OK...so let’s say I spend $1,000 a month on groceries. I don’t come anywhere CLOSE to that...but let’s just say that’s the case, which means I'm spending an additional $800 on top of meats and soup stock -- which is a ton. 

That breaks down to $8.33 per person per day for a family of four. $6.67 for a family of 5. I don’t know about you, but I think my two girls and son are worth at LEAST that much to feed healthy, human foods that won’t lead them down a path of degeneration and disease. Here again I will note that if you don't think grass fed or pastured animal products are a healthy choice, this line of reasoning doesn't apply and you don't have to be offended. I would urge you though to check out my endorsements tab and read some of the books I recommend. 

Or we can take the attitude that deals with problems at a later time, in which we don’t care what happens in the future or that our kids will have to spend years of their lives and hundreds of thousands of dollars on doctor and hospital bills because of years of malnutrition through cheap, processed, and unhealthy food choices.

I know some will be able to poke holes in this argument, but I feel confident that I could hold my own against anyone trying to debunk this line of reasoning.

If someone is so adamant about cost being the ONLY issue of not eating healthy, human foods, then I could probably prove that optimal health isn’t a top priority for that person -- which is TOTALLY FINE! I’m not saying where people have to put their priorities. I’m just saying if you REALLY believed that grass fed or pastured meats and organic produce were the most healthy foods out there, you would do whatever you could to buy them for yourself and your family. Also, I don't want to hear that group of people complaining when they're stuck in doctors' waiting rooms for half their life. 

If you know eating processed junk loaded with fake foods and tons of sugar and preservatives is unhealthy, then saying it’s too expensive to eat human foods is just another way of saying that you have other things in your life that you place more value on than your health. Again, which is fine. Just don’t scare people off who are thinking about getting healthy by eating foods we were designed to eat because they heard it was way too expensive from someone who would rather say, "I would eat more healthy but I'd rather shop at Neimans..."

Hope I'm not too off base here...but I would love to have a healthy, courteous debate with anyone who doesn't eat what I label "human food" solely because it's too expensive. And there are many, many other reasons people give as to why they choose to eat the standard American diet, this is just one...

Listen to the Simply Human Podcast on iTunes

or on Stitcher